Блог

Тенденції розвитку галузі видобутку газового енергоресурсу як складова економіки України

За останнє десятиліття ринок природного газу продемонстрував найшвидше зростання серед усіх видів викопного палива. По-перше, це можна пояснити екологічно чистими перевагами газу і його більш конкурентоспроможними цінами порівняно з нафтою і вугіллям. Ще однією важливою тенденцією на газовому ринку є його глобальна інтеграція, обумовлена динамічним зростанням частки скрапленого природного газу (СПГ) в світовій торгівлі газом, яка за останні 10 років збільшилася з 17% до 32%, це призвело до поступового формування незалежного світового ринку газу без жорсткої прив’язки цін на нафту. Він продовжує трансформуватися у більш ліберальний і прозорий механізм з домінуванням короткострокових контрактів, при цьому географія постачальників і споживачів СПГ постійно розширюється.

Світові видобутку газового енергоресурсу

Світове споживання газу зросло на 2006-2016 рр. з 2,85 трлн кубометрів до 3,54 трлн кубометрів, або на 24,2%. Сполучені Штати є абсолютним світовим лідером по споживанню газу, так як в 2016 році вони спожили 778,6 млрд кубометрів. У п’ятірку найбільших споживачів газу також входять Росія (390,9 млрд куб. м), Китай (210,3 млрд куб. м), Іран (200,8 млрд куб. м) і Японія (111,2 млрд куб. м) (таблиця «найбільші світові споживачі природного газу», стор 20).

Китай залишається головним драйвером споживання газу, так як за досліджуваний період він збільшив його споживання в 3,5 рази. Збільшення споживання газу спостерігалося також В Індії, Австралії, Катарі та Ізраїлі. Серед регіонів найбільший середньорічний приріст споживання газу зафіксовано на Близькому Сході (5,9%) і в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні (5,6%).

 У 2006-2016 роках Україна продемонструвала найвище зниження споживання газу в світі докладніше можна ознайомитися на сайті УЕБ www.ueex.com.ua/rus/auctions/gas-cost-calculator/.  За цей період вона знизилася з 67 млрд кубометрів до 29 млрд кубометрів, або в 2,3 раза.12 основною причиною цього була енергоефективність, а скоріше спад промислового виробництва.  Значне підвищення цін на газ також призвело до скорочення споживання.  Підвищення ефективності використання газу повинно грунтуватися на технологічному і структурному переозброєння економіки з акцентом на стимулювання високотехнологічного виробництва і сфери послуг замість енергоємних галузей.